Ayçiçeği Tohumları

Ata Tohumu / Ayçiçeği Tohumları

Türkçede “günebakan” ismi de kullanılır. Dünyanın ve özellikle Türkiye’nin önemli yağ kaynaklarından olan ayçiçeğinin ayrıca üzerindeki çekirdekleri doğrudan yemek de mümkündür.

Ayçiçeğinin ideal yetişme koşulları: Ekim dikim işlemleri için ayrıntılı bilgiye “Tarım Rehberi” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayçiçeği çok farklı çeşide sahip olmasına rağmen genel olarak benzer koşullar altında yetiştirilir. Ayçiçeğinin çimlenmesi için toprak sıcaklığının en az 8-10°C olması gerekmektedir. Bu nedenle ülkemizde genelde mart sonu-mayıs ortası arasında ekim gerçekleşmektedir. Ayrıca ayçiçekleri gelişim dönemlerinde topraktan çok fazla beslendikleri için art arda ayçiçeği ekimi yapılması tavsiye edilmez. Genellikle buğday-ayçiçeği nöbeti şeklinde yetiştirme gerçekleştirilir.

Bu bitkinin hasat edilen ürünleri bizzat tohumdur. Hasat edildikten sonra yemeklik olanlar içerisinden bir sonraki yıl ekim ve dağıtım için tohum kurutularak muhafaza edilir. Bez torba ya da cam kavanoz içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanır. Bir gram tohumda 12-20 adet tohum vardır.

Sizlerle Paylaştığımız Ayçiçeği Çeşitleri:

  • Ayçiçeği
  • Süs Ayçiçeği