Börülce Tohumu

Ata Tohumu / Börülce Tohumu

İsmini Eski Türkçe “bögür (böbrek)” sözcüğünden gelen börülce Türkiye Türkçesinde “-çe” ekini alarak bu ismi oluşturmuştur. İsmini şeklinden dolayı almıştır. Börülce tohumlarının meyveye bağlandığı yerde renkli halkaları olması sebebiyle “karnıkara” olarak da bilinir. Kökeninin Afrika olduğu bilinmektedir.

Taze ve kuru şekilde tüketilebilen börülcenin ideal yetişme koşulları: Ekim dikim işlemleri için ayrıntılı bilgiye “Tarım Rehberi” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Börülcenin oturak ve sırık türleri vardır. Çok farklı çeşide sahip olmasına rağmen genel olarak benzer şartlar altında yetiştirilir. Çimlenmesi için ideal sıcaklık 8-10°C iken gelişim aşamasında 20-30°C daha uygundur.

Bu bitkinin hasat edilen ürünleri bizzat tohumdur. Bu bitkiler tohumlarını kendi muhafazaları içinde korurlar. Hasat edildikten sonra yemeklik olanlar içerisinden bir sonraki yıl ekim ve dağıtım için tohum kurutularak muhafaza edilir. Bez torba ya da cam kavanoz içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanır. Bir gram tohumda 5-7 adet tohum vardır.