Dereotu Tohumu

Ata Tohumu / Dereotu Tohumu

Dereotu maydanozgiller familyasından anavatanı Asya olan tek yıllık bir bitki türüdür. Türkiye’de de yabani olarak bulunduğu gibi, kültür bitkisi olarak bahçelerde de yetiştirilir. Yaprakları salata ve yemeklere aroma vermek için kullanılır. Yapraklarının ve  tohumlarının kurutulmasıyla baharat olarak da kullanılır.  

Dereotunun ideal yetişme koşulları: Ekim dikim işlemleri için ayrıntılı bilgiye “Tarım Rehberi” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ilık iklim sebzesidir. Dereotu bahçede hazırlanan bölüme 3-5 cm aralıklarla tohumların serpiştirilmesi suretiyle ekilir, 1 cm toprak altında kalacak şekilde karıştırılır. Dereotu tohum verme zamanı geldiğinde normal boyutunun üzerine çıkan bir yapıda çiçek açar. Bu çiçekler daha sonra olgunlaşarak tohuma dönüşür. Tohuma giden dallar iyice kuruduktan sonra kesilerek alınır. Tohumlar sap ve samanından ayırılarak çıkartılır ve ince bir tabaka hâlinde serilerek gölgede kurutulur. Bez torba ya da cam kavanoz içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanır. Bir gram tohumda 700 – 800 adet tohum vardır.