Karalahana Tohumu

Ata Tohumu / Karalahana Tohumu

Karalahana (Brassica oleracea Acephala); turpgillerden, geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları koyu yeşil olan bir lahana çeşididir. Genellikle Karadeniz yöresinde tüketilen karalahana koyu yeşil yapraklı olup bir kış sebzesidir. Çoğunlukla sarması, çorbası ve turşusu yapılarak tüketilir.

Nemin olduğu yılın her döneminde ekilebilir. Ancak erken tohuma kaçmaması için son baharda ekilmesi tavsiye edilir. Sonbaharda ekilen lahanadan iki sezon verim alınır. Seyrekleşme yapılarak direkt ekilebileceği gibi fideleme usulü ile fide olarak da dikilebilir.

Karalahana tohum verme zamanı geldiğinde normal boyutunun üzerine çıkan bir yapıda sarı renkte çiçek açarlar. Bu çiçekler daha sonra olgunlaşarak tohuma dönüşür. Tohuma giden dallar iyice kuruduktan sonra kesilerek alınır. Tohumlar sap ve samanından ayırılarak çıkartılır ve ince bir tabaka hâlinde serilerek gölgede kurutulur. Bez torba ya da cam kavanoz içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanır. Bir gram tohumda 300 – 350 adet tohum vardır.