Hıyar(Salatalık) Tohumları

Ata Tohumu / Hıyar(Salatalık) Tohumları

Aslında “hıyar” ismine sahip olan bu bitki daha sonra kelimenin anlam kötüleşmesine uğramasından dolayı “salatalık” adını almıştır. “Hıyar” kelimesi dilimize aynı anlamdaki Farça sözcükten (xiyar) girmiştir. Salatalık kelimesi ise İtalyanca “tuzlanmış sebze” anlamındaki “salata”dan gelmektedir. Anavatanının Kuzey Hindistan olduğu bilinir.

Hıyarın ideal yetişme koşulları: Ekim dikim işlemleri için ayrıntılı bilgiye “Tarım Rehberi” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Salatalık tohumu almak için ilk ve kaliteli meyveler iyice kartlaşıp olgunlaşana kadar dalında bekletilir. Daha sonra salatalıklar dikey kesilerek tohumlar çıkarılır. Alınan tohumlar bir miktar su içerisinde bir iki gün fermente olmaya bırakılır. Su üzerinde ince, beyazımsı bir küf tabakası oluşunca fermantasyon süreci tamamlanmış demektir. Bu yöntemde amaç tohumları kaplayan, çimlenmeyi önleyici jelimsi maddeyi fermantasyon yolu ile eritmektir. Bundan sonra tohumları, meyve eti kalıntıları ve küften arındırmak için kaba biraz daha su ilave ederek iyice yıkamak gerekir. Kötü tohumlar, küf ve meyve etiyle birlikte su yüzüne çıkacağından bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Daha sonra ince delikli bir süzgeçle suyu süzülen tohumlar yayılarak bir örtü, kâğıt veya en iyisi bir süzgeç teli üzerinde havadar bir ortamda kurumaya bırakılır. Bez torba ya da cam kavanoz içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanır. Bir gram tohumda 35 – 40 adet tohum vardır. 

Sizlerle Paylaştığımız Salatalık Çeşitleri:

  • Limon Salatalık
  • Dikenli Salatalık
  • Vietnam Salatalık
  • Yerli Salatalık