TOPRAK HAZIRLIĞI

TOPRAK HAZIRLIĞI

Tohumlarınız çimlenme aşamasında fide olmayı beklerken bahçe toprağının hazırlanması gerekir. Ticari tarım yapmıyorsanız sebze bitkileri toprak istekleri açısından çok seçici değildirler. Öncelikle bahçe seçimi yaparken yeterince güneşli ve aşırı rüzgârdan korunmuş olmasına özen gösterilmelidir. 

Fide dikimi öncesinde, toprak derin işlenir. Bahçeniz büyükse traktör gibi araçlarla, küçük ise bel küreği ile toprak aktarılır. Yabani otlar, kökler ve büyük taşlar bahçeden çıkarılır. Üzerine çiftlik gübresi yayılır, çapa ve tırmık yardımıyla iyice işlenip ufalanır.

Bütün bu işlemler yapılırken toprağın tavında olması önemlidir. Toprağın tavında olması çok ıslak ya da çok kuru olmaması anlamına gelir. Toprağın tavında olup olmadığını anlamak için bir miktar toprak avuca alınıp sıkılır. Yapışarak kalıp gibi duruyorsa çok ıslaktır ve işlemek için birkaç gün beklemek gerekir. Tamamen ufalanıyorsa çok kuru demektir. Kuru toprağı işlemeden bir gece önce hafifçe sulamak ve dinlendikten sonra işlem yapmak gerekir.